چرا کودک غذا نمی‌خورد؟

وقتی کودک غذا نمیخورد

وقتی کودک غذا نمیخورد


نکات کلیدی در خصوص تغذیه کودکان ۱ تا ۴ ساله
برای کودکان معمول است که مقادیر بسیار کمی غذا می‌خورند، بی‌حوصله هستند یا اصلا غذا نمی‌خورند.
به کودکان غذای سالم بدهید و بگذارید آن‌ها تصمیم بگیرند که چقدر غذا بخورند.
به اشتهای کودک در طول یک هفته یا بیشتر نگاه کنید، به جای یک وعده غذایی یا یک روز.
سعی کنید یک محیط غذایی مثبت ایجاد کنید، به ارائه غذاهای جدید ادامه دهید و از دستورات کودک خود پیروی کنید.

چرا کودک غذا نمی‌خورد – یا به اندازه کافی غذا نمی‌خورد؟

بسیاری از والدین نگران این هستند که آیا کودکان غذای کافی می‌خورند. برای کودکان معمول است که فقط مقادیر بسیار کمی غذا می‌خورند، در مورد آنچه می‌خورند مشوش هستند و اصلاً از خوردن خودداری می‌کنند.
تعدادی دلیل برای این وجود دارد: 
اشتهای کودک به دلیل جهش رشد و تغییر سطح فعالیت دائماً متفاوت است. روند رشد کودک کند می‌شود، بنابراین کودکان به اندازه زمانی که نوزاد بودند غذا نمی‌خورند. کودکان شکم کوچکی دارند و علاقه زیادی به دنیای اطراف خود دارند، بنابراین فاصله زمانی کوتاهی برای غذا خوردن صرف می‌کنند. کودکان می‌خواهند از مرزها عبور کنند و نشان دهند که چقدر می‌توانند مستقل باشند. دوست داشتن یک غذا در یک روز و امتناع از آن در روز دیگر یک رفتار رایج در کودکان است. این یکی از راه‌هایی است که کودکان نشان می‌دهند که چقدر مستقل هستند. فکر کردن به این روش می‌تواند کمک کند: شما گزینه‌های غذایی سالمی را برای کودک خود فراهم می‌کنید، و کودک تصمیم می‌گیرد که چه مقدار غذا بخورد یا نخورد.
غذا خوردن کودک

چگونه فراز و نشیب‌های اشتهای کودکان را مدیریت کنیم؟

به ارائه وعده‌های غذایی سالم در زمان‌های منظم در طول روز ادامه دهید. اگر کودک شما نمی‌خورد یا وعده‌های غذایی کامل را نمی‌خورد، می‌توانید مقداری را که ارائه می‌دهید کاهش دهید. اگر کودک شما بعد از اولین وعده هنوز گرسنه است، همیشه می‌تواند درخواست غذای بیشتری داشته باشد. از تلاش برای وادار کردن کودک به تمام کردن همه چیز در بشقاب خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند باعث استرس‌زا شدن زمان صرف غذا شود. و سعی کنید در مورد آنچه که کودک می‌خورد و نمی‌خورد اظهار نظر نکنید. در زمان‌های منظم بین وعده‌های غذایی، می‌توانید میان وعده‌های مغذی مانند میوه‌ها یا سبزیجات را به کودک بدهید. اگر کودک شما مقدار کمی غذا در وعده‌های اصلی بخورد، این میان وعده‌ها انرژی لازم را فراهم می‌کند.
اگر کودک گاهی اوقات زیاد غذا نمی‌خورد، نگران نباشید. برای کودکان معمول است که در وعده‌های غذایی فقط به وعده‌های کوچک نیاز دارند و کودکان در قضاوت در مورد میزان غذای مورد نیازشان بسیار خوب هستند. و اگر کودک خود را تشویق کنید که به اشتهای خود اعتماد کند، او را برای تغذیه سالم در آینده آماده می‌کنید. اگر کودک امروز یا این هفته کمتر غذا بخورد اشکالی ندارد – ممکن است فردا یا هفته آینده میل بیشتری به غذا داشته باشد.
امتحان کردن غذاهای جدید، معمولاً کودکان از امتحان کردن غذاهای جدید امتناع می‌ورزند. در اینجا ایده‌هایی وجود دارد که ممکن است کمک کند.
ایجاد یک محیط غذایی مثبت زمان غذا را به یک مناسبت خانوادگی شاد، منظم و اجتماعی تبدیل کنید. هر زمان که می‌توانید کنار هم بنشینید تا با کودک غذا بخورید.
به کودک خود نشان دهید که چقدر از خوردن غذایی که آماده کرده‌اید لذت می‌برید.
کودک خود را در کمک به تهیه و طبخ غذاهای خانوادگی مشارکت دهید.
زمانی که شما و کودک آرام هستید و کودک خیلی خسته است یا حواسش به چیزهای دیگر پرت نمی‌شود، غذاهای جدید را ارائه دهید.
یک محدودیت زمانی حدود ۲۰ دقیقه برای یک وعده غذایی تعیین کنید. 
اگر کودک شما غذا را نخورده است، با آرامش آن را بردارید. 
میان وعده یا وعده غذایی جایگزین پیشنهاد نکنید. فقط تا زمان میان وعده یا وعده غذایی بعدی نوشیدنی‌های معمولی و آب ارائه دهید.
از دادن رشوه به کودک برای خوردن مقداری غذای سالم خودداری کنید. این عمل نمی‌تواند کودک شما را بیشتر به غذاها علاقه مند کند تا غذای سالم بخورد و این پیام را ارسال می‌کند که خوردن غذای سالم یک کار طاقت فرسا است.

سرو غذاهای جدید برای کودکان

به ارائه یک غذای جدید ادامه دهید. ممکن است ۱۰ الی ۱۵ تلاش (یا حتی بیشتر) طول بکشد تا کودکان با غذاهای جدید آشنا شوند، بپذیرند و از آن لذت ببرند.
برای کودک خود همان غذاهایی را که بقیه اعضای خانواده می‌خورند سرو کنید. اگر کودک شما را در حال خوردن غذا ببیند، به احتمال زیاد آن را امتحان می‌کند. آن‌ها همچنین از مزایای تغذیه‌ای طیف وسیعی از غذاها بهره‌مند می‌شوند و طعم ها و بافت‌های جدید را به عنوان بخشی از برنامه غذایی خانواده شما می‌پذیرند.
غذاهای جدید را با غذاهایی که کودک شما از قبل می‌شناسد و دوست دارد، ارائه دهید.

پیروی از رهبری کودکان در تغذیه مستقل

اجازه دهید کودک غذا را لمس کند، لیس بزند و با آن بازی کند و در حین یادگیری انتظار غذا خوردن آشفته را داشته باشد.
اجازه دهید کودک خودش غذا بخورد و در صورت نیاز به او کمک کنید.
اگر فکر می‌کنید کودک به دلیل ناخوشی غذا نمی‌خورد، او را با دقت تماشا کنید و در صورت لزوم او را نزد پزشک ببرید.
هنگامی که چیزی را پیدا کردید که کودک با اشتیاق می‌خورد و از آن لذت می‌برد، ادامه دادن به آن می‌تواند وسوسه انگیز باشد. اما کودک شما باید غذاهای متنوعی بخورد تا تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را برای رشد و تکامل دریافت کند.
در هر وعده غذایی خانواده انواع غذاهای مغذی از ۵ گروه غذایی را ارائه دهید. 
خودتان به دنبال تنوع باشید – به کودک خود نشان دهید که مایل به امتحان کردن غذاهای جدید هستید و از آن‌ها نیز لذت می‌برید. 
غذای سالم خانواده و محیط غذایی که نگرش مثبت به غذای سالم را تشویق می‌کند، شروعی عالی برای کودک شماست.
بازی با غذا

نشانه هایی که ممکن است کودکان در مورد غذاخوردن به کمک نیاز داشته باشند:

اگر کودک شما به طور کلی سالم است، رشد خوبی دارد و رشد کرده است، برای جذب انرژی کافی برای بازی، یادگیری و اکتشاف، آن‌ها احتمالا به اندازه کافی غذا می‌خورند. اما اگر در مورد رشد یا تغذیه کلی کودک نگران هستید، با پزشک عمومی، پزشک سلامت کودک و خانواده یا یک متخصص تغذیه مشورت کنید:
فقط طیف بسیار کمی از غذاها را می‌خورد.
برای بیش از چند هفته کل گروه‌های غذایی را نمی‌خورند.
به طور مداوم از غذا خوردن امتناع می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید