علائم اضطراب اجتماعی در کودکان

اضطراب اجتماعی در کودکان

اضطراب اجتماعی در کودکان


اضطراب اجتماعی در کودکان

هنگامی که کودکان اضطراب اجتماعی دارند، در مورد موقعیت هایی که شامل تعامل با افراد دیگر است، نگران می شوند یا از آن می ترسند. اضطراب اجتماعی می تواند کودکان را از پیوستن و لذت بردن از بحث های کلاسی، مهمانی ها و گروه های دوستی باز دارد. شما می توانید با درک اینکه چه چیزی باعث اضطراب اجتماعی آنها می شود و کمک به آنها در تمرین تعاملات اجتماعی از آنها حمایت کنید. اگر اضطراب بر لذت بردن آنها از زندگی تأثیر می گذارد، حمایت حرفه ای می تواند به کودکان کمک کند.

اضطراب اجتماعی در کودکان چیست؟

کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی ترس مفرط و مداوم از موقعیت‌های اجتماعی و یا عملکردی مانند مدرسه، مهمانی‌ها، فعالیت‌های ورزشی و غیره دارند. آنها به شدت نگران هستند که ممکن است کاری شرم آور انجام دهند یا دیگران درباره آنها فکر بدی کنند. این کودکان دائماً احساس “روی صحنه” بودن می کنند، که می تواند منجر به خودآگاهی، پریشانی و اجتناب شود. برخی از کودکان فقط از صحبت کردن یا اجرای عمومی می ترسند، در حالی که برخی دیگر از طیف وسیعی از موقعیت های اجتماعی می ترسند و از آنها اجتناب می کنند. کودکی خجالتی یا ساکت بودن با داشتن اختلال اضطراب اجتماعی یکسان نیست.
اختلال اضطراب اجتماعی می تواند به طور ناگهانی پس از یک تجربه استرس زا یا شرم آور یا به آرامی در طول زمان ایجاد شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اضطراب اجتماعی در خانواده‌ها وجود دارد، بنابراین ممکن است اعضای دیگری نیز مشکلاتی مشابه فرزند شما داشته باشند. تعداد مساوی دختر و پسر اضطراب اجتماعی را تجربه می کنند و در هر سال تحصیلی حدود ۷ درصد از کودکان تشخیص اضطراب اجتماعی دارند. برخی از مشکلات مرتبط با اختلال اضطراب اجتماعی عبارتند از عملکرد ضعیف مدرسه، اعتماد به نفس پایین در موقعیت های اجتماعی، مشکل در ایجاد و حفظ روابط دوستانه، افسردگی و ایجاد رفتارهای پر خطر شود.
علائم و نشانه های فکری اضطراب اجتماعی در کودکان (توجه: کودکان بسیار کوچک ممکن است قادر به تشخیص افکار خاص ترس نباشند): یه چیز احمقانه میگم آنها مرا دوست نخواهند داشت! لباس هایم مناسب نیست!
اضطراب اجتماعی نگرانی یا ترس از موقعیت هایی است که شامل تعامل با افراد دیگر می شود. به عنوان مثال، کودکان مبتلا به اضطراب اجتماعی نگران این هستند که در موقعیت های اجتماعی چه اتفاقی خواهد افتاد. آنها اغلب از اینکه دیگران در مورد آنها چه فکری می کنند می ترسند. آنها همچنین ممکن است از خجالت کشیدن، جدا شدن از والدین یا مراقبان خود یا گرفتار شدن در دردسر واهمه داشته باشند. اگر کودک شما دارای اضطراب اجتماعی است، ممکن است متوجه شوید که آن ها: در ملاقات با سایر کودکان یا پیوستن به گروه ها مشکل دارند.

اضطراب اجتماعی در کودکان

نشانه های فیزیکی اضطراب اجتماعی در کودکان

اضطراب اجتماعی می تواند نشانه های فیزیکی نیز داشته باشد، از جمله حالت تهوع، معده درد، سرخ شدن و لرزش. نشانه های اضطراب اجتماعی را می توان به راحتی از دست داد. کودکانی که دارای اضطراب اجتماعی هستند اغلب در پیش دبستانی یا مدرسه ساکت و مطیع هستند. آنها ممکن است در مورد ترس ها یا نگرانی های خود صحبت نکنند. اضطراب اجتماعی به طور معمول بر کودکان بزرگتر و نوجوانان تأثیر می گذارد.

کمک به کودکان مبتلا به اضطراب اجتماعی

زمانی می توانید به بهترین وجه از کودک خود حمایت کنید که احساسات مضطرب او را درک کنید. یک راه خوب برای انجام این کار این است که به علائم اضطراب فرزندتان و موقعیت هایی که به نظر می رسد در آن ها مضطرب می شوند، فکر کنید. حتی می‌توانید این علائم و موقعیت‌ها را ثبت کنید تا ببینید آیا الگویی وجود دارد یا خیر. وقتی درک بهتری از اضطراب اجتماعی فرزندتان دارید، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به فرزندتان انجام دهید.
قبل از پیش دبستانی، مدرسه یا موقعیت های اجتماعی دیگر کودک خود را برای موقعیت هایی که باعث ایجاد احساس نگرانی یا ترس در او می شود، آماده کنید. وضعیت را در خانه شبیه سازی کنید و کارهایی را که آنها می توانند انجام دهند تا این موقعیت ها را آسان تر کنند، تمرین کنید. اگر فرزندتان به اندازه کافی بزرگ شده است، او را تشویق کنید که «تفکر کارآگاهی» انجام دهد. به عنوان مثال، کودک شما ممکن است فکر کند که اگر در کلاس به سؤالی پاسخ دهد، همه به او خواهند خندید. می‌توانید از فرزندتان بپرسید: «از کجا می‌دانی که می‌خندد؟» با فرزندتان در مورد مواقعی که در موقعیت های اجتماعی احساس اضطراب کرده اید و نحوه مواجهه با ترس های خود صحبت کنید. این به کودک شما کمک می کند تا بفهمد که صحبت کردن در مورد احساسات مضطرب اشکالی ندارد.
در مورد اضطراب کودک خود به مهد کودک، پیش دبستانی یا مدرسه اطلاع دهید. همچنین به آنها بگویید که برای کمک به فرزندتان چه کاری انجام می دهید. به این ترتیب، افراد دیگر می توانند به طور مداوم از فرزند شما حمایت کنند. در پیش دبستانی یا مدرسه یا در موقعیت های اجتماعی دیگر به آرامی فرزندتان را تشویق کنید تا در موقعیت های اجتماعی شرکت کند، کارهایی را جلوی دیگران انجام دهد و فعالیت های جدیدی را شروع کند. این به کودک شما کمک می کند تا یاد بگیرد که موقعیت های نگران کننده را مدیریت کند. از صحبت کردن به جای فرزندتان خودداری کنید. اگر فرزند شما کاری انجام می دهد که معمولاً او را مضطرب می کند – مثلاً صحبت کردن با تلفن – شجاعت او را با تحسین فراوان تصدیق کنید. اگر افراد دیگری در اطراف هستند، کودک خود را بی سر و صدا تحسین کنید و وقتی تنها هستید، کار بزرگی انجام دهید. این به تقویت عزت نفس کودک شما کمک می کند. از زدن برچسب «خجالتی» به کودک خودداری کنید. اگر دیگران درباره رفتار فرزندتان در موقعیت‌های اجتماعی نظر می‌دهند، می‌توانید چیزی شبیه به «در واقع، او در اطراف افرادی که به خوبی می‌شناسد بسیار خوش برخورد است». بگویید. مهم نیست چقدر احساس ناامیدی می کنید، از انتقاد از فرزندتان یا منفی نگری نسبت به مشکلات او در موقعیت های اجتماعی اجتناب کنید. اگر کودک شما نسبت به موقعیتی واکنش مضطرب نشان می دهد، او را مجبور نکنید که در آن موقعیت بماند. بار دیگر با آمادگی بیشتر وضعیت را دوباره امتحان کنید.

علائم اضطراب اجتماعی در کودکان
استفاده از رویکرد پله پله برای کمک به اضطراب اجتماعی

رویکرد پله پله یک تکنیک رفتار ملایم است که می تواند به کودکان مبتلا به اضطراب از جمله اضطراب اجتماعی کمک کند. این شامل مقابله با چیزهای کوچک قبل از مواجهه کودکان با موقعیت های جدی و واقعا ترسناک است. به عنوان مثال، اگر فرزند شما در صحبت کردن با افراد جدید مشکل دارد، می‌تواند با گفتن «خداحافظ» به دوستی که چند بار ملاقات کرده است، شروع کند، با گفتن «سلام» به کسی که به تازگی ملاقات کرده است، و در نهایت با او صحبت کند. مکالمه با بچه های دیگر در مدرسه کمک حرفه ای برای مدیریت اضطراب اجتماعی در کودکان است.
اگر نگران اضطراب فرزندتان هستید و احساس می کنید که بر لذت بردن او از زندگی تأثیر می گذارد، به دنبال کمک حرفه ای باشید. شما می توانید از منابع زیادی کمک حرفه ای دریافت کنید، از جمله: معلم فرزند شما در پیش دبستانی یا مدرسه، یا یک مشاور مدرسه پزشک عمومی یا متخصص اطفال.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید