حسادت در کودکان

حسادت در کودکان

حسادت در کودکان


حسادت یک واکنش دفاعی پیچیده است که ممکن است زمانی ایجاد شود که فرد تهدیدی برای یک شی یا رابطه با ارزش خود احساس کند. حسادت در کودکان معمولاً زمانی به وجود می آید که عشق و محبت والدین با آمدن خواهر یا برادر تقسیم شود.
حسادت یک احساس رایج در کودکان است، اگرچه یکی از ناخوشایندترین احساساتی است که ممکن است تجربه کنند. این احساسات ناشی از ترس از دست دادن عشق و توجه والدین و مراقبانشان است. همچنین ممکن است باعث عصبانیت، اضطراب یا رنجش نسبت به سایر خواهران و برادران شود. علاوه بر این، کودکان ممکن است در صورت حسادت به خواهر یا برادر یا دوست خود، مکرراً با هم اختلاف یا دعوا داشته باشند.

اشتباهات رایج والدین که باعث حسادت در کودکان می شود:

رفتار والدین می تواند محرک حسادت در دوران کودکی باشد. به عنوان مثال، کودکان اغلب مشتاق تحت تاثیر قرار دادن و جلب توجه بیشتر والدین خود هستند. اگر والدین همیشه به یک کودک بیشتر از دیگران توجه کنند، کودک می تواند به تدریج حسادت کند.
در زیر برخی از اشتباهات والدینی که ممکن است باعث ایجاد حسادت در کودکان شوند را بررسی می‌کنیم.
۱) نوازش بیش از حد: اگر کودک خود را با نوازش بیش از حد لوس کنید، ممکن است در خانه احساس شکست ناپذیری کند. وقتی یک کودک جدید وارد خانواده می شود یا با دوست قدرتمندتر از خود روبرو می شود، احساس ناامنی می کند. کودکان ممکن است نوزاد یا دوست را دلیل این ناامنی بدانند. آنها ممکن است زمانی که توجه لازم را دریافت نکنند، دچار افسردگی شوند و در آینده دچار عقده حقارت شوند.
۲) محافظت بیش از حد: محافظت بیش از حد از کودک و سپس رها کردن او به این معنی است که شما ناگهان او را در بیابان رها می کنید. آن ها ممکن است محجوب و خجالتی شوند و با دیدن یک کودک با اعتماد به نفس حسادت کنند.
۳)فرزندپروری مستبدانه: کنترل بیش از حد نیز یکی دیگر از اشتباهات والدین است که باعث افزایش حسادت در کودکان می شود. تنظیم قوانین و مقررات سخت گیرانه بدون توضیح علت، کودک را تحت تأثیر قرار می دهد. آن ها با کمبود اعتماد به نفس رشد می کنند و نسبت به خواهر و برادر یا دوستان خود احساس لیاقت کمتری می کنند.
۴) مقایسه با دیگران: یکی دیگر از اشتباهات خطرناک والدین، مقایسه فرزندان خود با یکدیگر است. مقایسه می تواند منجر به حسادت، رقابت و عدم اعتماد به نفس شود. کودکی که احساس تحقیر می کند ممکن است شروع به طمع کسب موفقیت و دستاوردهای کودک دیگر کند یا حتی ممکن است نسبت به کودک دیگر کینه توزی پیدا کند.
۵) ایجاد رقابت ناسالم: وادار کردن کودکان به انجام همان فعالیت و مقایسه نتایج آن ها باعث ایجاد رقابت ناسالم در بین آن ها می شود. ممکن است یکی از کودکان مهارت کمتری نسبت به دیگری داشته باشد، اما اصرار بر انجام یک فعالیت مشابه با دقت مشابه ممکن است اشتباه باشد و منجر به حسادت شود.
۶) ترتیب تولد: گاهی اوقات ممکن است والدین بر اساس ترتیب تولد کودک به او توجه بیشتری نشان دهند. به عنوان مثال، خواهر یا برادر اول ممکن است به خواهر یا برادر تازه متولد شده خود حسادت کند وقتی می بیند که والدین توجه بیشتری به آن ها دارند. با آمدن نوزاد، کودکان بزرگتر ممکن است احساس خلع شدن از سلطنت کنند، که می تواند منجر به ایجاد حسادت در آن‌ها شود.

علائم حسادت در کودکان

نشانه های حسادت در کودکی و بزرگسالی

در دوران کودکی، زمانی که فرزندان تان در حال بازی با یکدیگر هستند، ممکن است متوجه علائم حسادت شوید. آنقدر رایج است که کودک حسود ممکن است کودک دیگر را بزند و طوری رفتار کند که انگار فقط یک بازی است.
نشانه های رایج حسادت در بزرگسالان و کودکان ممکن است شامل شکایت های نادرست از شخصی باشد که به او حسادت می کنند.

 • خشم
 • اضطراب
 • هوشیاری فوق العاده
 • رفتار مالکانه
 • حساسیت بیش از حد
 • ممکن است زمانی که دیگران تعریف و تمجیدهای خوبی دریافت می کنند، عصبانی، بی حوصله، بی بیان رفتار کند یا حتی از موقعیت خارج شود.
 • درک نادرست از نیات دیگران
 • قلدری دیگران
 • خصومت
 • نابالغی
 • پارانویا یا سوء ظن
 • ممکن است توضیح دهد که دستاوردهای دیگران بدون مبارزه است
 • ممکن است از شخصی که به او حسادت می‌کنند کپی کند اما از او دوری کند.
 • علائم حسادت ممکن است در اوایل کودکی ظاهر شود.
حسادت کودک طبیعی است؟

اقدامات برای مقابله با حسادت در کودکان

قبل از پرداختن به حسادت در فرزندتان، مطمئن شوید که به خواهر و برادر، دوستان، همسایگان یا هیچ کس دیگری حسادت نمی کنید. تا زمانی که آن را از سیستم خود حذف نکنید، نمی توانید به طور موثر با آن در فرزند خود مقابله کنید. کمی حسادت در کودکان معمولی است. آنها ممکن است به اسباب بازی ها و امتیازات خواهر و برادر یا دوستان خود حسادت کنند. و اگر این حسادت ادامه یابد، می تواند به نفرت و کینه شدید تبدیل شود و منجر به رفتارهای مشکل ساز شود. پس با چند راهکار ساده و در عین حال موثر به کودکان کمک کنید بر حس حسادت خود غلبه کنند.

راه های مقابله با حسادت در کودکان

 1. حسادت را به جاه طلبی تبدیل کنید: منحرف کردن حسادت فرزندتان به یک کانال مثبت، راهی عالی برای کاهش احساسات منفی اوست. به عنوان مثال، اگر فرزند شما به دلیل دریافت نمرات خوب دوستش غمگین است، ممکن است او را تشویق کنید که سخت‌تر درس بخواند و نمرات بهتری کسب کند. هنگامی که فرزند شما در تلاش برای درس خواندن گرفتار شود، روی اینکه چگونه از کسی پیشی بگیرد تمرکز نمی کند. آنها تمرکز خود را در جهت درست منحرف می کنند و می توانند به طور خودکار بر احساس بی کفایتی خود غلبه کنند.
 2. گوش کن: در بیشتر موارد، رفتار حسادت آمیز ریشه در اعماق درون دارد. آن ها یک موضوع یا نگرانی خاصی پشت چنین رفتاری دارند. با فرزندتان صحبت کنید و دلیل حسادت او به یک فرد خاص یا نارضایتی او از یک موقعیت خاص را بدانید و سپس به او گوش دهید. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که کودک شما عزت نفس و اعتماد به نفس پایین تری داشته باشد. آنها ممکن است به اندازه کافی در مورد جنبه های مثبت خود مطمئن نباشند، و باعث شود آن ها نسبت به شخص دیگری حسادت نشان دهند.
 3.  از آثار کلاسیک بخوانید: داستان‌ها و افسانه‌های کلاسیک پیام‌های اخلاقی زیادی درون خود دارند، و حتی اگر روی آن‌ها تأکید نکنید، فرزندتان در مراحل حیاتی رشد خود از آن‌ها یاد می‌گیرد. مطالعه قبل از خواب را به یک برنامه روزمره تبدیل کنید. کتاب‌های بیشتری با اخلاقیات به فرزندتان بدهید که در مورد ویژگی‌هایی مانند مفید بودن، مراقبت و داشتن نیت خوب صحبت می‌کنند. این به کودک شما کمک می کند تا بفهمد کاری که انجام می دهد درست نیست.
 4. با استفاده از مثال توضیح دهید: یکی دیگر از ترفندهای عالی برای تأکید بر اهمیت داشتن احساسات مثبت نسبت به همه، این است که خود را به عنوان یک الگو قرار دهید. دیگران را به خاطر حس شوخ طبعی، رفتار خوب یا هر ویژگی دیگری که ممکن است داشته باشند تعریف کنید. در چنین تعریف هایی در مقابل فرزندتان آزاده باشید.
 5. اهمیت اشتراک گذاری را به فرزندتان بیاموزید: کودکان تمایل دارند بدون دلیل از سایر کودکان کینه ای بگیرند. اگر اینطور است، اهمیت به اشتراک گذاری و مراقبت را به کودک خود بیاموزید. این به آنها کمک می کند تا هرگونه ناامنی را از بین ببرند. دیر یا زود، خواهید دید که فرزندتان از همراهی با کودکی که زمانی به او حسادت می‌کرد لذت می‌برد.
 6. فرزندتان را دوست داشته باشید: ما نمی گوییم شما فرزندتان را دوست ندارید. در عوض، ما تأکید می کنیم که آن ها به تمام عشق و محبتی که می توانند در این مرحله از زندگی خود داشته باشند نیاز دارند. مهم نیست که دلیل آن چیست، راهنمایی والدین، همراه با عشق و مراقبت، همیشه می تواند همه چیز را اصلاح کند و آن ها را سریعتر به راه درست وارد کند.
 7. از مقایسه خودداری کنید: یکی از بچه ها را با دیگری مقایسه نکنید، زیرا باعث بی ارزش شدن آنها می شود. می تواند سویه های طولانی مدت ایجاد کند. این مقایسه‌ها باعث می‌شود بچه‌ها به این نتیجه برسند که «تو آنها را بیشتر از من دوست داری» یا «فکر می‌کنی آنها بهتر هستند». هرگز تکالیف مدرسه، کارنامه و نمرات آزمون یک کودک را با خواهر و برادر یا دوستانش مقایسه نکنید. آن ها به فرزند شما کمک نمی کنند تا بیشتر کار کند. در عوض، کینه را در آن‌ها دامن می زنند.
 8. در هر کودک یک قدرت منحصر به فرد ایجاد کنید: هر کودکی دوست دارد از والدین در مورد نقاط قوت خود بشنود. صحبت در مورد آن قدرت خاص، عزت نفس آن ها را تقویت می کند. بهترین کار این است که قدرت منحصربفردی را در علایق و خلق و خوی هر کودک تقویت کنید. می توانید از هر دو فرزندتان بخواهید که در مورد دیگری کلمات تحسین برانگیز را بیان کنند تا بدانند قدرت منحصر به فرد آنها چیست.
 9. رفتار تعاونی را تقویت کنید: این یکی از ساده ترین راه ها برای رهایی از حسادت در کودکان است. آنها را در شرایطی قرار دهید که از یکدیگر حمایت کنند. به آنها لحظاتی را برای اشتراک گذاری، کمک و همکاری با یکدیگر اختصاص دهید و برای تلاش های آنها ارزش قائل شوید. اگر متوجه شدید که فرزندتان به نمرات خوب همکلاسی‌اش حسادت می‌کند یا به این دلیل که برادر بزرگ‌ترش به تازگی یک دوچرخه جدید دریافت کرده است، با فرزندتان بنشینید و مواردی را که در زندگی به چیزی دست یافته است و برای آن جایزه دریافت کرده‌اند را به او یادآوری کنید. مشارکت نزدیک شما برای آن ها تفاوت بزرگی ایجاد می کند.
مقابله با حسادت در کودک

سوالات:

 1. کودکان در چه سنی احساس حسادت می کنند؟
  نشانه های اولیه حسادت ممکن است در نوزادان شش ماهه دیده شود و بین ده تا ۱۳ ماهگی بارزتر شود.
 2. آیا حسادت نوعی اضطراب است؟
  حسادت ممکن است نوعی اضطراب نباشد، اما می تواند به عنوان یک احساس اضطراب ظاهر شود. علاوه بر این، حسادت شدید ممکن است مشابه علائم اضطراب مزمن مانند افزایش ضربان قلب، تعریق و خستگی ایجاد کند.
 3. چگونه می توانم در وهله اول از بروز حسادت در فرزندم جلوگیری کنم؟
  حسادت یک احساس طبیعی است و اجتناب از آن به طور کلی ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد. با این حال، روش‌های تربیت سالم، مانند توجه فردی به هر کودک، تشویق ارتباط باز بین کودکان، پرهیز از طرفداری و منصف بودن، و اجتناب از مقایسه کودکان با خواهر و برادر و همسالان خود می‌تواند به جلوگیری از احساسات حسادت کمک کند.

نتیجه

حسادت در کودکان یک احساس رایج است، به خصوص در کودکانی که خواهر و برادر دارند. کودکان ممکن است به دلایل مختلف و برخی اشتباهات والدین مانند مقایسه مداوم و نوازش بیش از حد احساس حسادت کنند. ممکن است نکاتی مانند منحرف کردن توجه کودک به سمت چیزهای مثبت، گوش دادن به آنها، و محبت و حمایت از آن ها کمک کننده باشد. همچنین به یاد داشته باشید که نادیده گرفتن رفتار فرزندتان می تواند بر سلامت روانی و شخصیت او تأثیر منفی بگذارد. بنابراین دفعه بعد که دیدید فرزندتان نسبت به همسالان یا پسرعموهای خود حسادت می کند، با آنها صحبت کنید و به آنها انگیزه دهید که این ویژگی منفی را پشت سر بگذارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید