تنظیم خواب کودکان چه تاثیری بر رشد آن ها دارد؟

خواب کودکان

خواب کودکان


خواب یک عنصر اساسی برای سلامت روحی و جسمی کودک شما است. اما اگر کمک به خواب کودک نوپا را غیرممکن می‌دانید، تنها نیستید. آکادمی اطفال آمریکا تخمین می زند که مشکلات خواب ۲۵ تا ۵۰ درصد از کودکان و ۴۰ درصد از نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. درک نیازهای خواب آنها اولین گام برای ایجاد خواب بهتر برای فرزندان شما است. از طریق ترکیبی از بهداشت خواب، روال های متناسب با سن و توجه دقیق به هر گونه اختلال خواب، می توانید به کودک خود کمک کنید تا استراحتی را که برای رشد قوی و سالم نیاز دارد، دریافت کند.

چرا خواب برای کودکان مهم است؟

خواب نقش مهمی در رشد ذهن دارد. علاوه بر تأثیر مستقیم بر شادی، تحقیقات نشان می دهد که خواب بر هوشیاری و توجه، عملکرد شناختی، خلق و خو، انعطاف پذیری، اکتساب واژگان و یادگیری و حافظه تأثیر می گذارد. در کودکان نوپا، چرت زدن برای تثبیت حافظه، توجه اجرایی و رشد مهارت های حرکتی ضروری به نظر می رسد. خواب نیز اثرات مهمی بر رشد، به ویژه در اوایل دوران نوزادی دارد.

وقتی کودکان به اندازه کافی نمی خوابند چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که هر والدینی می‌داند، کودکی که کم می‌خوابد، می‌تواند بین بدخلق و بیش‌فعال شدن حرکت کند. خواب – یا کمبود آن – نگرانی رایج برای والدین است. همانطور که والدین می دانند، رفاه همه افراد خانواده می تواند به میزان خواب کودک آنها بستگی داشته باشد. و وقتی بزرگ‌تر می‌شوند، بچه‌هایی که به اندازه کافی نمی‌خوابند، می‌توانند در توجه کردن، تغییرات خلقی، مشکلات رفتاری و… دچار مشکل شوند.

خواب کودکان

در طول خواب چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که ما می خوابیم، مغز ما بین دو نوع خواب حرکت می کند – خواب غیر REM و خواب REM. مراحل خواب غیر REM و خواب REM با هم یک چرخه خواب را تشکیل می دهند. نوزادان زمان بیشتری را در خواب REM می گذرانند و چرخه خواب آنها کوتاهتر از بزرگسالان است. زمان صرف شده در خواب REM کاهش می یابد و چرخه های خواب با بزرگتر شدن کودکان طولانی تر می شود. زمانی که بچه ها شروع به مدرسه رفتن می کنند، یک چرخه کامل خواب حدود ۹۰ دقیقه طول می کشد که شبیه به بزرگسالان است. مرحله ۱ و مرحله ۲ خواب غیر REM مراحل خواب سبک هستند: انسان می تواند به راحتی از خواب بیدار شود. حرکات چشم کند می شود، ضربان قلب و تنفس کند می شود و دمای بدن کاهش می یابد. مرحله ۳ خواب غیر REM خواب عمیق است: بیدار کردن فرد سخت تر است. زمانی که فرد از خواب بیدار می شود، اغلب احساس گیجی و سردرگمی می کند. وحشت های شبانه، راه رفتن در خواب و شب ادراری می توانند در این مرحله اتفاق بیفتند. این مرحله با طراوت ترین مرحله خواب است. در این مرحله است که بدن هورمون های مورد نیاز برای رشد و تکامل را ترشح می کند. در مرحله نهایی REM چرخه خواب: چشم ها به سرعت زیر پلک ها حرکت می کنند، تنفس سریع تر می شود و ضربان قلب تندتر می شود. در طول خواب REM نمی توانید دست ها یا پاهای خود را حرکت دهید. این زمانی است که ما واضح ترین رویاهایمان را می بینیم. خواب REM برای یادگیری و حافظه مهم است.

بچه ها به چند ساعت خواب نیاز دارند؟

میزان خواب مورد نیاز کودکان بر اساس سن متفاوت است. در حالی که این میزان برای هر کودک نیز می‌تواند متفاوت باشد، کارشناسان توصیه می کنند:
نوزادان (۰ تا ۳ ماه): ۱۴ تا ۱۷ ساعت، شامل چرت زدن نوزادان (۴ تا ۱۲ ماه: ۱۲ تا ۱۶ ساعت، از جمله چرت زدن).
کودکان نوپا (۱ تا ۲ سال): ۱۱ تا ۱۴ ساعت، از جمله چرت زدن
پیش دبستانی (۳ تا ۵ سال): ۱۰ تا ۱۳ ساعت، شامل چرت زدن
سن مدرسه (۶-۱۳ سال): ۹-۱۲ ساعت
نوجوانان (۱۴-۱۷ سال): ۸-۱۰ ساعت

چگونه می توانم بفهمم که فرزندم به اندازه کافی نمی خوابد؟

کودکی که خواب کافی ندارد ممکن است:
در طول روز چرت بزنند
در تمرکز یا توجه کردن مشکل داشته باشند.
در مدرسه بداخلاقی یا بهانه گیری کنند
تحریک پذیر یا ناسازگار باشند

چه چیزی می تواند به خواب کودکان کمک کند؟

برای بچه ها در هر سنی، یک برنامه روتین قبل از خواب تنظیم کنید که عادات خواب خوب را تشویق کند.
این نکات می تواند به بچه ها کمک کند تا راحت بخوابند:
به زمان خواب منظم پایبند باشید. شما می توانید ۳۰ دقیقه و سپس ۱۰ دقیقه قبل از آن به بچه های خود هشدار بدهید. بچه‌ها و نوجوانان بزرگ‌تر را تشویق کنید تا ساعتی برای خواب تعیین کنند که ساعت‌های کامل خواب مورد نیاز در سن آنها را فراهم کند. یک روال قبل از خواب می تواند شامل شستن و مسواک زدن دندان ها، خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی آرام باشد. حداقل ۱ ساعت قبل از خواب، تمام صفحه‌های نمایش (تلویزیون، رایانه، تلفن، تبلت و بازی‌های ویدیویی) را خاموش کنید. در نظر بگیرید که همه وسایل را از اتاق خواب فرزندتان بردارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید