دعوا کودکان؛ مدیریت چالش های بین کودکان

دعوای بچه ها

دعوای بچه ها


نحوه مدیریت چالش (دعوای) کودکان

گاهی بچه ها دعوا می کنند. این بخشی طبیعی از توسعه آن ها است. با این حال، فقط به این دلیل که مشاجره طبیعی است به این معنی نیست که باید با آن زندگی کنید. به عنوان والدین، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن دعوای کودکان انجام دهید.
در زیر، نکات تخصصی در مورد بازگرداندن هارمونی به خانه خود را خواهید یافت. اما ابتدا، بیایید نگاهی گذرا به چرایی دعوای کودکان بیندازیم.

چرا بچه ها دعوا می کنند؟

وقتی دعوا می بینید، رفتار بد را می بینید. اما بچه هایی که دعوا می کنند معمولاً سعی نمی کنند بد باشند. این فقط روش آنها برای مقابله با یک موقعیت دشوار است، زمانی که روش های مناسب تری برای مدیریت مسائل را نیاموخته اند. کودکان – در هر سنی – هنوز در مورد جهان و نحوه ارتباط با افراد دیگر یاد می گیرند. آنها همچنین در تلاش برای کشف هنجارها و مرزهای اجتماعی هستند. همانطور که آنها این چیزها را کشف می کنند و مهارت های اجتماعی را توسعه می دهند، طبیعی است که با یکدیگر دعوا کنند. دعوا همچنین می تواند به این دلیل اتفاق بیفتد که کودکان در بیان ناامیدی خود از طریق کلمات مهارت ندارند. بنابراین، زمانی که احساس می‌کنند کارها ناعادلانه است یا کسی کاری را انجام می‌دهد که دوست ندارد، ممکن است از روی عصبانیت دعوا کنند. ناامیدی تنها احساسی نیست که می تواند منجر به دعوا شود. کودکان ممکن است در پردازش احساسات بزرگ دیگر نیز مشکل داشته باشند. هنگامی که آنها با ترس، درد یا سردرگمی سروکار دارند، ممکن است به اختلاف نظر بخورند و رفتار پرخاشگرانه تری رخ دهد.

چالش های کودکان با هم

وقتی بچه ها دعوا می کنند چه باید کرد؟

۱) آرام بمانید:
وقتی دعوا شروع شد، وارد نشوید. فریاد زدن، پا زدن یا پرتاب اشیا کمکی نمی کند. این رفتارها در واقع به فرزندان شما می آموزند که خوب است در هنگام عصبانیت چنین رفتاری داشته باشند و این ایده را تقویت می کند که دعوا و رفتار پرخاشگرانه خوب است. در عوض، آرام بمانید و به خنثی کردن وضعیت کمک کنید. از صدایی آرام استفاده کنید و حضور قابل اعتمادی باشید که فرزندانتان می توانند روی آن تمرکز کنند. رفتار خوب را با زبان بدن خود الگو کنید و فرزندانتان به طور طبیعی شروع به شبیه سازی شما خواهند کرد. الگوسازی صلح در گرماگرم جنگ آسان نیست، اما این چیزی است که فرزندان شما بیشتر به آن نیاز دارند. با صحبت کردن با آنها در مورد احساساتشان، می توانید به آنها کمک کنید واضح تر فکر کنند و متوجه شوند کاری که انجام می دهند اشتباه بوده است.
توجه: هیچ پدر و مادری کامل نیست. بنابراین، اگر دعوا شروع شد و شما شروع به احساس ناامیدی کردید، لحظه ای را به آرامش خود اختصاص دهید. یک یا دو نفس عمیق بکشید و سپس وضعیت را ارزیابی کنید.

۲)جدا کردن بچه ها در صورت لزوم:
گاهی اوقات، بچه ها نیاز به فضای فیزیکی بین خود دارند تا دشواری شرایط را کاهش دهند. اگر بچه ها دعوای فیزیکی دارند، از آن ها بخواهید به اتاق های جداگانه یا قسمت های مختلف یک اتاق بروند. این به آن ها مکانی امن برای تنفس عمیق، مدیتیشن و آرام شدن می دهد. آنها مجبور نیستند برای مدت طولانی منزوی بمانند. اغلب، فاصله چند دقیقه ای به بازگرداندن آرامش کمک می کند، و سپس می توانید آنها را با هم جمع کنید تا درباره آنچه اتفاق افتاده صحبت کنید.

۳) ارتباط و همدلی را تشویق کنید:
هنگامی که همه به یک اتاق بازگشتند، ارتباط و همدلی را تشویق کنید. در این مدت، نقش شما میانجی و مشوق بودن است. مهمتر از همه، وقتی بچه ها صحبت می کنند، به آنها اجازه ندهید حرف یکدیگر را قطع کنند.در عوض، به آنها بیاموزید که چگونه به حرف یکدیگر گوش دهند. اگر فرزندانتان به اندازه کافی بزرگ هستند، می توانید این کار را از طریق نقش آفرینی انجام دهید.
در اینجا چگونه است: از هر یک بخواهید وانمود کند که فرزند دیگری است.از آنها بخواهید به نوبت دلیل عصبانیت خود را توضیح دهند. اینکه بتوانید در مورد یک موقعیت از دیدگاه شخص دیگری فکر کنید می تواند به فرزند شما کمک کند تا در آینده به تنهایی تعارضات را حل کند. اگر کاملاً برای تغییر نقش آماده نیستند، آنها را تشویق کنید تا از کلمات خودشان استفاده کنند و در مورد آنچه اتفاق افتاده صحبت کنند. در مورد اینکه قبل از شروع دعوا چه احساسی داشتند و چرا ممکن است چنین احساسی داشته باشند بحث کنید. کارت‌های احساس دوستان جنگلی را مرور کنید و از فرزندانتان بخواهید کارت‌هایی را انتخاب کنند که نشان‌دهنده احساسشان است. سپس، در مورد احساسات مختلفی که این کارت ها به آنها اشاره می کنند صحبت کنید. به کودک خود اجازه دهید بداند که احساساتی که داشت طبیعی بود، اما نحوه پاسخ دادن به آن احساسات خوب نبود.

۴) از قضاوت خودداری کنید:
فرزندان شما باید بدانند که شما آن ها را دوست دارید و در کنار آنها هستید، حتی وقتی که دعوا می کنند. یکی از راه هایی که می توانید این را بیان کنید، خودداری از قضاوت است.
وقتی بچه‌هایتان برای صحبت کردن در مورد دعوایشان نزد شما می‌آیند، در برابر اصرار برای سخنرانی به آن‌ها مقاومت کنید یا به آن‌ها بگویید چه کسی درست می‌گوید و چه کسی اشتباه می‌کند. اگر به آنها احساس بدی برای دعوا کردن بدهید، در آینده کمتر با شما صحبت خواهند کرد. آن ها حتی ممکن است شروع به پنهان کردن احساسات خود کنند، که منجر به مشکلات بزرگتری در مسیر می شود.برای جلوگیری از این، روی گوش دادن تمرکز کنید. حتی اگر فکر می کنید می دانید چه اتفاقی افتاده است، به هر دو طرف داستان گوش دهید. در همین راستا، مطمئن شوید که موارد دلخواه را بازی نمی کنید. از زبانی استفاده نکنید که به یک کودک نشان دهد که او همیشه مشکل دارد یا دائماً در اشتباه است. این فقط باعث بدتر شدن احساس آن ها می شود و می تواند باعث شورش آنها شود. در عوض با تک تک اعضای خانواده با محبت صحبت کنید. بگذارید بدانند که شما در کنار آن ها هستید. و به آنها کمک کنید که احساس کنند بخشی از یک تیم هستند و با هم برای حل تعارض کار می کنند.

۵) از طنز برای تغییر مسیر استفاده کنید:
کمی شوخ طبعی می تواند در موقعیت های پرتنش تاثیر زیادی بگذارد. البته، نمی‌خواهید شرایط را ساده‌تر جلوه دهید یا بچه‌ها را وادار کنید فکر کنند که احساساتشان مهم نیست، اما کمی خنده می‌تواند به خنثی کردن این وضعیت کمک کند. برای استفاده از این استراتژی، توصیه می کنیم بچه های دعوا را تا زمانی که آرام شوند از هم جدا کنید. سپس در مورد اینکه چرا هر یک از افراد عصبانی بودند و چرا یک واکنش خاص (مانند ضربه زدن) در طول بحث غیرقابل قبول بود صحبت کنید. سپس به خانواده خود کمک کنید تا راه های بهتری برای کنترل احساسات خود پیدا کنند. هنگامی که همه تا حدودی آرام شدند و فرصتی برای بیان نظر خود داشتند، می توانید توضیح دهید و یکی از این تاکتیک های سرگرم کننده را امتحان کنید تا همه بخندند:از همه بخواهید بهترین چهره احمقانه خود را بسازند:

 • با صدای خنده دار صحبت کنید
 • یک رقص احمقانه انجام دهید
 • یک جوک بگویید
 • یک آهنگ بخوان
 • از همه بخواهید سعی کنند با زبان بینی خود را لمس کنند

این نیز یک استراتژی عالی برای جلوگیری از درگیری است. وقتی متوجه شدید که عصبانیت در حال افزایش است، یک کار احمقانه انجام دهید. قبل از صحبت در مورد کلمات ناخوشایند یا درگیری های دیگر از این تاکتیک برای رسیدگی به نگرش ها و خلق و خوی خود استفاده کنید.

۶)از کودکان خود راه حل بخواهید:
بچه ها در ارائه راه حل برای مشکلات بسیار خوب هستند. برای اینکه به آنها فرصتی دهید تا نظرات خود را به اشتراک بگذارند، زمانی که آرام هستند یک جلسه خانوادگی بگیرید. با تعیین برخی قوانین ارتباطی مانند:

 1. با صدای آرام صحبت کنید
 2. از کلمات محبت آمیز استفاده کنید
 3. بگذارید همه فرصت صحبت داشته باشند
 4. به دیگران گوش کنید
 5. پس از ایجاد قوانین اساسی، به فرزندان خود بگویید که متوجه شده اید آن ها بیشتر دعوا می کنند.
 6. از کسی بپرسید که چرا دعواها اتفاق افتاده است. سپس، به آنچه می گویند گوش دهید و ایده های آنها را برای جلوگیری از جنگ در آینده در نظر بگیرید.
 7. شما همچنین می توانید در مورد قوانین مبارزه صحبت کنید. به فرزندان خود یادآوری کنید که تماس فیزیکی در حین دعوا ممنوع است.

به عنوان یک خانواده، روش های مختلفی را برای مدیریت احساسات خود در نظر بگیرید. از هر کودک بخواهید دفعه بعد که احساس عصبانیت کرد چه کاری می تواند انجام دهد.اگر آنها برای یافتن راه حل های مناسب مشکل دارند، در اینجا چند استراتژی آرامش بخش وجود دارد که می توانید ارائه دهید:

 • با والدین یا بزرگسال مورد اعتماد دیگری صحبت کنید
 • در یک مجله بنویسید یا نقاشی کنید
 • با یک دوست صحبت کنید
 • چند نفس عمیق بکشید
 • به اتاق دیگر بروید و کاری متفاوت انجام دهید
 • تا ۱۰ بشمار
 • داشتن برنامه ای برای کارهایی که دفعه بعد باید انجام دهید می تواند به جلوگیری از دعوای بچه ها در آینده کمک کند. به اشتراک گذاشتن احساسات بدون دعوای بچه ها

اگر با دعوای فرزندانتان مشکل دارید، راهبردهای بالا می توانند کمک کنند. با استفاده از تکنیک های آرامش بخش، الگوبرداری از رفتار خوب و صحبت در مورد احساسات، می توانید به کودکان بیاموزید که چگونه به شیوه ای سالم مخالفت کنند. مهم نیست چه اتفاقی می‌افتد، به فرزندتان نشان دهید که چقدر به او اهمیت می‌دهید و به او احساس شنیده شدن می دهید، هرگز درباره او قضاوت نمی‌کنید و به او اجازه می‌دهید در مورد چیزهای سخت صحبت کند. عشق شما همراه با راهبردهای مقابله ای مناسب به آنها کمک می کند تا به بزرگسالانی بالغ از نظر عاطفی تبدیل شوند که می توانند هر تعارضی را که برایشان پیش می آید مدیریت کنند!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید