تقویت همدلی در کودکان

علت اصلی بسیاری از روابط ما با دیگران احساس همدلی است، یعنی خود را به جای دیگری گذاشتن و احساسات او را درک کردن کودک هجده ماهه ای که با مشاهده نگرانی مادر سر روی دامنش می گذارد یا دستش را نوازش می کند به نحوی همدلی خود را نشان می دهد. اما اگر این احساس در کودکان تقویت نشود حساسیت خود را نسبت به دیگران از دست می دهند.

شناخت احساس همدلی

کودکان دو تا سه ساله می توانند نسبت به احساسات اصلی مثل شادی غم و خشم همدلی کنند آن ها از راه تجربه با این احساسات آشنا هستند و می توانند آن ها را نامگذاری کنند وقتی کودک نتواند احساسات پیچیده تر را نامگذاری کند در همدلی دچار تزلزل می شود مثلاً اگر فرزند شما قوطی رنگ را روی خود بریزد کودکان دیگر به جای درک شرمندگی او، احتمالاً به او می خندند هر چند این کودکان خود گه گاه شرمندگی را تجربه کرده اند اما هنوز نمی توانند آن را تشخیص دهند و نامی بر آن بگذارند.
توان درک کامل احساسات دیگران بعد از شش سالگی میسر می شود برای آنکه به کودک خود در این راه کمک کنید هر جا رفتاری مبنی بر همدلی مشاهده کردید، آن را تقویت کنید. مثلاً اگر کودک شما اسباب بازی خود را به کودکی داد که برای گم کردن اسباب بازی اش ناراحت است به او بگویید که این رفتارش تا چه حد باعث شادی هر دوی آن ها شده است با نام بردن از احساسات به او کمک کنید تا عواطف پیچیده را تشخیص دهد وقتی نمیتواند پازل خود را کامل کند و آن را کنار می زند با جمله ای کمک کنید تا احساس خود را بشناسد. مثلاً می دانم وقتی کارها با هم جور در نمی آید آدم سرخورده می شود، ولی اگر سعی کنی ممکن است درست شود.» صحبت کردن درباره عواطف خود راه دیگری برای تقویت حس همدلی در کودک است. وقتی ناراحت یا سرخورده هستید این احساسات را به کودک خود بشناسانید. اگر به کودک خود توضیح دهید چرا در فلان مورد فلان احساس را دارید او را نسبت به عواطف مختلف آگاه می کنید.

همدلی در کودکان پنج ساله

تاثیر همدلی با کودک

همدلی با احساسات کودک به درک متقابل شما کمک خواهد کرد. وقتی کودک توان شما را برای درک احساسات خود مشاهده کند، الگویی مناسب برای تعامل با دیگران خواهد داشت اما اگر بتوانید احساسات او را درک کنید، بهتر می توانید از آنچه بر او می گذرد آگاه شوید. مثلاً وقتی کودک شما به خانه می آید و گله می کند که او را به جشن تولد دعوت نکرده اند، به جای استدلال منطقی بهتر است با او همدلی کنید. مثلاً به او نگویید: «اشکالی ندارد جشن تولدهای دیگری هم هست.» با اظهار همدلی ممکن است متوجه شوید که اصلاً مسئله چیز دیگری بوده است. او با «بهترین دوستش دعوا کرده و دعوت نشدن به جشن تولد هم به آن اضافه شده است. شاید دوست او کودک محبوبی است که همه مایلند با او دوست شوند. موضوع هر چه باشد درک احساسات کودک دریچه ای خواهد بود. برای ارتباطی کاملاً جدید بین شما است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید