آیا کج خلقی می‌تواند به کودکان آسیب برساند؟

اول، خبر خوب اینکه از زمان سپیده‌دم، همه کودکان از سر ناامیدی و برای به دست آوردن چیزهایی که می‌خواهند، کج خلقی می‌کنند. بیشتر کج خلقی‌ها خشونت آمیز نیستند، اما شامل گریه و فریاد زیاد می‌شوند. مطمئن باشید، کودک شما با کمی گریه آسیبی نمی‌بیند و تمام این فریادها ممکن است باعث خشن شدن صدا شود، اما نه بیشتر.
حال، خبر بد اینکه طنز اینجا می‌تواند این باشد که مضرترین بخش عصبانیت این نیست که کودک شما انجام می‌دهد، بلکه کاری است که شما انجام نمی‌دهید تا در طول زمان جلوی او را بگیرید. خوشبختانه اکنون همیشه زمان مناسب برای شروع به کارگیری تکنیک‌های موثر برای مقابله با عصبانیت و کج خلقی است. مطمئن شوید که منطقه امن است، اگر کودک نوپای شما لگد می‌زند، ضربه می‌زند، تف می‌اندازد، اشیاء را پرت می‌کند، خود را روی زمین یا دیوار می‌اندازد یا سرش را می‌کوبد زیرا احتمال آسیب وجود دارد. اگر می‌بینید که یک عصبانیت در راه است، سعی کنید در صورت امکان بدون تسلیم شدن، وضعیت را خنثی کنید (در نتیجه اقتدار خود را تقویت کنید).
۱) اگر نمی‌توانید از عصبانیت جلوگیری کنید، مطمئن شوید که کودک شما در یک منطقه امن و نرم قرار دارد، اگر سابقه آسیب جسمی دارد. اگر خارج از منزل هستید، او را به صندلی ماشین یا کالسکه‌اش ببندید یا اگر در خانه هستید به یک منطقه فرش شده با بالش در اطراف یا تختخواب بروید. سعی کنید به طور واضح ارتباط برقرار کنید. هنگامی که کودک ایمن شد، سعی کنید بفهمید که پشت این عصبانیت چیست.
۲) اگر این عصبانیت ناشی از ناامیدی است، ببینید آیا می‌توانید با کار کردن به او کمک کنید تا بتواند احساساتش را بیان کند. هر بار که بتوانید این کار را انجام دهید، یک قدم به کاهش کج خلقی‌ها نزدیک می‌شوید. کودک شما فاقد زبان اولیه و مهارت‌های لازم برای تقابل با استقلال است، بنابراین به کمک شما نیاز دارد.
به اطراف خود نگاه کنید تا سرنخ‌های زمینه‌ای در مورد آنچه ممکن است مشکل باشد، پیدا کنید و به او کمک کنید تا آن را با آرامش و شفافیت حل کند. بسیاری از اوقات این نوع عصبانیت‌ها زمانی که در سطح کودک نوپا پایین آمدید به‌راحتی برطرف می‌شوند. به عنوان مثال، یک فنجان خالی، یک درز جوراب ناراحت کننده یا ندانستن در مورد درد ناشی از نیش مورچه، همه توضیحات کاملاً منطقی برای عصبانیت کودک است که نیازی به نظم و انضباط ندارد، اما نیاز به همدلی زیادی دارد.
سعی کنید کودک خود را در آغوش بگیرید تا او را آرام کنید. اگر به نظر می‌رسد کودک شما بعد از چند دقیقه نمی‌تواند آرام شود، سعی کنید او را نزدیک خود نگه دارید.
۳) گاهی اوقات ممکن است آنقدر در عصبانیت خود غرق شود که برای کنترل خود به کمک شما نیاز داشته باشد. خیلی محکم او را نگیرید اما اجازه ندهید برود. می‌توانید ساکت باشید یا با صدای بسیار آهسته صحبت کنید تا به او اطمینان دهید که همه چیز درست خواهد شد و او می‌تواند آرام شود. معمولاً کودک چند دقیقه بیشتر گریه می‌کند و سپس به نوعی در آغوش شما فرو می‌رود، در این زمان می‌توانید سعی کنید با آرامش روی مشکل کار کنید یا از تکنیک‌هایی مانند حواس‌پرتی یا تغییر جهت استفاده کنید. اجازه ندهید واکنش شما باعث تشویش عصبانیت شود. برخی از کودکان کمتر به دلیل ناامیدی در مورد مسائل حل مشکل و بیشتر به دلیل تلاش برای وادار کردن شما به انجام کاری که می‌خواهند، عصبانیت می‌کنند. اگر به درخواستی به فرزندتان “نه” گفته‌اید یا به او گفته‌اید که باید کاری را انجام دهد که نمی‌خواهد انجام دهد، ممکن است نتیجه عصبانیت او باشد.
در این مورد، انضباط بهترین راه برای رسیدگی به موضوع است. به فرزندتان هشدار دهید که باید از عصبانیت خودداری کند، و نتیجه انتخابش را یادآوری کنید و اگر متوقف نشد، طبق قرار عمل کنید. ممکن است متوجه نباشید، اما اگر فرزندتان بتواند دکمه‌های شما را فشار دهد و با عصبانیت‌هایش واکنشی که می‌خواهد از شما دریافت کند، آن وقت متوجه می‌شود که روش او جواب می‌دهد. یک چرخه معیوب با عصبانیت او شروع می‌شود و شما بارها و بارها تسلیم می‌شوید. بدتر از آن زمانی است که شما با تمام وجود سعی در مقاومت دارید و فرزندتان با انجام کاری که می‌داند در گذشته مورد توجه قرار گرفته است، اسلحه‌های بزرگ را بیرون می‌کشد.

بدخلقی کودک

چه چیزی بیشتر از یک کودک آسیب دیده یا بیمار توجه والدین را جلب می‌کند؟

بسیاری از کودکان متوجه این موضوع شده‌اند و ممکن است سر خود را بکوبند یا حتی انگشتان خود را در گلوی خود فرو کنند. در آن مواقع، حفظ کنترل و سازگاری با نظم و انضباط بیش از همیشه مهم است. باز هم، اول از همه مطمئن شوید که فرزندتان در مکانی امن است، اما از کارهایی که ممکن است انجام دهد نترسید. برای کج‌خلقی‌های مداوم و فیزیکی، یک مکان خاص با بالش‌های زیاد انتخاب کنید.
آن‌ها رفتارهای نامطلوب و احتمالاً مضری را که فرزند شما از خود نشان می‌دهد، کاهش می‌دهند. فقط مطمئن باشید که از تفاوت بین یک عصبانیت ساده ناامیدی و حالتی که برای دست‌کاری موقعیت به نفع کودک طراحی شده است و مطابق با آن‌ها رفتار می‌کند، آگاه هستید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید