آموزش بهداشت فردی به کودکان

رعایت بهداشت فردی در کودکان

رعایت بهداشت فردی در کودکان


۷ نکته برای آموزش بهداشت به کودکان

شما نمی توانید تمام عادات بهداشتی را در یک روز به فرزندان خود بیاموزید. ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد. بنابراین، تمام صبر و شکیبایی خود را به کار بگیرید و به آن ها زمان دهید تا یاد بگیرند. در این پروسه برخی از چرخش های نامطلوب ممکن است در هر زمانی ظاهر شوند. با این وجود، از سرزنش فرزندتان خودداری کنید زیرا او در یک سفر یادگیری است.
برخی از نکات در آموزش بهداشت فردی به کودکان عبارتند از:

بهداشت کودک

برخی از نکات در آموزش بهداشت فردی به کودکان عبارتند از:

۱) تفاوت را توضیح دهید:
ابتدا، با آموزش دادن همه عادات خوب و بد به آن ها شروع کنید. سپس با مثال توضیح دهید تا بهتر متوجه شوند. در نهایت سعی کنید با حوصله کامل آن ها را توضیح دهید.

۲) هدف را توضیح دهید: در مرحله دوم به فرزندان خود توضیح دهید که چرا آن ها باید مانند سایر کودکان سالم بهداشت شخصی را رعایت کنند. به زبان ساده، دلیل خوب یا بد بودن چیزی را به آن ها بگویید.

۳) کودکان را تشویق و تحسین کنید: وقتی فرزندانتان کار خوبی انجام می دهند آن ها را تحسین کنید. هرکسی اگر به خوبی از او قدردانی شود، برای انجام یک کار خوب انگیزه دارد.

۴) اصولی شروع کنید: با آموزش شستن دست‌ها به آن‌ها شروع کنید و سپس به کارهای بزرگ‌تری مانند آموزش نحوه حمام کردن، رعایت بهداشت دهان و دندان و مواد غذایی و … بروید.

۵) قبل از آموزش خوب تمرین کنید: کودکان از آن چیزی که شما فکر می‌کنید باهوش‌تر هستند. آن ها ناظران بزرگی هستند. آن ها اغلب سعی می کنند از شما تقلید کنند. بنابراین، همیشه اطمینان حاصل کنید که به نحوه آموزش تمام عادات بهداشتی که می خواهید به عنوان “بهداشت شخصی برای کودکان” ارائه دهید، تسلط دارید. با توجه به اینکه بچه ها بیشتر مستعد مشاهده و یادگیری هستند، این کار بسیار مؤثرتر خواهد بود. برای اطمینان از رعایت بهداشت خود و ایجاد عادات بهداشتی از سوی فرزندانتان، می توانید در یک کارگاه یا دوره آموزشی بهداشت شخصی برای کودکان شرکت کنید.

۶) آنها را خوب آموزش دهید: انواع میکروب هایی که باعث بیماری می شوند را برای فرزندان خود توضیح دهید. سپس، ویدئوهایی در مورد اقدامات بهداشتی به آن ها نشان دهید. در ادامه مواردی را که در صورت ابتلا به بیماری ها اتفاق می افتد را شرح دهید.

۷) یادگیری را به یک بازی تبدیل کنید: در نهایت راه های مهیج و خنده دار را برای آموزش آن ها امتحان کنید تا بهتر به یاد بیاورند. به عنوان مثال، سعی کنید هر زمان که به آن ها آموزش می دهید، فعالیت ها و بازی های هیجان انگیز را در آن گنجانید.

آموزش بهداشت به کودک

مواردی که هنگام آموزش بهداشت فردی به کودکان نباید انجام دهید:

در اینجا لیستی از مواردی است که هنگام آموزش بهداشت به کودکان خود باید از آنها اجتناب کنید. این نکات به شما کمک می کند تا بدانید چه چیزی برای فرزندان کوچک شما مضر است.

۱) بچه های خود را سرزنش نکنید.اولاً، فرزندان خود را سرزنش نکنید، زیرا آن ها را از یادگیری منصرف می کند. زمان یادگیری برای هر کودک متفاوت است. برخی از بچه ها زمان بیشتری را برای اموختن چیزهای جدید صرف می کنند. با آن ها صبور و در عین حال پایدار باشید.

۲) کودک خود را با دیگران مقایسه نکنید: ثانیاً، مقایسه کودک خود با سایر کودکان، شخصیت کودک شما را تحقیر می کند. آن ها ممکن است تضعیف شوند و در دراز مدت عزت نفس پایینی داشته باشند. بنابراین، مقایسه کردن کودکان مطمئناً به آن ها در یادگیری بهداشت شخصی کمک نمی کند. علاوه بر این، به آنها اجازه دهید در حین یادگیری به همان اندازه که نیاز دارند وقت بگذارند. صبر و ثبات در اینجا نکته ای کلیدی است.

۳) آن ها را تنبیه نکنید: به کودک خود برای انجام کارهای خوب پاداش دهید. و آن را بر تنبیه آن ها ترجیح دهید. تنبیه بچه ها یکی دیگر از جنبه های دشوار تربیت فرزند است. افراط در آن می تواند آسیب های طولانی مدتی را پشت سر بگذارد، بنابراین به حداقل رساندن تنبیه تا جایی که می توانید مهم است. در عوض، چیزهایی را امتحان کنید که بچه ها بیشتر آن ها را می پذیرند. به طور خلاصه، تنبیه به طور کلی به احتمال زیاد کمک زیادی در آموزش بهداشت شخصی برای کودکان نمی کند. بنابراین اتخاذ روش های دیگر بهتر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید