۱۱ فایده بازی با لگوها!

در دنیایی پر از اسباب‌بازی‌های حیله‌گر که چشمک می‌زنند و آواز می‌خوانند، هنوز یک گزینه قدیمی و مورد علاقه در میان بچه‌ها وجود دارد، لگو.
آن بلوک‌های ساختمانی کوچکی که بچه‌ها را ساعت‌ها مشغول نگه می‌دارند، زیرا آن‌ها برای درست کردن خلاقیت‌های‌شان کار می‌کنند. مزایای آموزشی بسیار زیادی از لگو وجود دارد، جای تعجب نیست که بسیاری آن را بهترین اسباب بازی تاکنون می‌دانند. این یک ابزار فوق‌العاده برای رشد مغز در سال‌های اولیه است.
بیایید به برخی از مهارت‌هایی که لگو توسعه می‌دهد نگاهی بیندازیم.

لگو بازی

تفکر خلاقانه

قدرت یادگیری واقعی لگو در ماهیت باز بودن آن نهفته است. لگو اسباب‌بازی‌ای نیست که با یک عملکرد واحد عرضه شود. چیزهای کمی وجود دارند که می‌توانند انرژی خلاقانه را به اندازه یک جعبه لگوهای مخلوط ایجاد کنند. کودکان باید به این فکر کنند که چه چیزی بسازند، چگونه آن را بسازند و سپس راهی بیابند تا آنچه را که در تخیل آن‌هاست زنده کنند. در حالی که ایده‌های ارائه شده برای مدل سازی می‌تواند سرگرم کننده باشد تا فرزندان شما را با امکانات آشنا کند، یادگیری واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که کودکان آزادانه بسازند.

مهارت‌های حرکتی ظریف

دستکاری بلوک‌های کوچک به مهارت و کنترل انگشت نیاز دارد. این امر لگو را به یک فعالیت حرکتی خوب تبدیل می‌کند که هماهنگی حرکتی خوب کودکان شما را تقویت می‌کند و ماهیچه‌های کوچک دست آن‌ها را تقویت می‌کند. در واقع، بلوک‌های کلاسیک لگو برای کودکان بسیار دشوار است که با آن بازی کنند، زیرا انگشتان کوچک آن‌ها بهتر می‌توانند بلوک‌های بزرگتر را کنترل کنند. همانطور که آن‌ها کنترل بیشتری ایجاد می‌کنند، می‌توانند روی قطعات کوچکتر حرکت کنند.

هماهنگی دست و چشم

بازی با لگو و سایر اسباب بازی‌های ساخت و ساز در واقع مهارت‌های فیزیکی متعددی را ایجاد می‌کند. دستکاری قطعات به توسعه هماهنگی چشم و دست کمک می‌کند، چشم‌ها و دست‌ها را آموزش می‌دهد تا با هم کار کنند، و همچنین ادغام دو طرفه – جایی که دو طرف بدن (یا دو دست) یاد می‌گیرند با هم کار کنند.

حل مسئله

حل مسئله – مهارتی که اغلب به عنوان یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای برجسته شدن در محل کار بیان می‌شود – در اوایل زندگی از طریق بازی ایجاد می‌شود. در حالی که می‌توانید به عنوان یک بزرگسال برای بهبود این توانایی تمرین کنید، بهترین راه برای تشویق این مهارت در کودکانتان این است که آن‌ها را در بازی غوطه ور کنید که شامل حل منظم مشکلات برای خودشان است. لگو چه ربطی به حل مسئله دارد؟ همانطور که کودکان در حال ساختن هستند، آن‌ها اساساً یک مسئله را بعد از دیگری حل می‌کنند، زیرا می‌فهمند که چگونه قطعات را به هم بچسبانند، ساختار را مانند آنچه در ذهنشان بود به نظر برسانند، و قطعات را برای عملکردهای مختلف ساختار دهند. آن‌ها اساساً در حال یادگیری فناوری اولیه و مهارت‌های مهندسی هستند.

مهارت حل مسئله با لگو

قدرت تمرکز

یکی از دلایل مفید بودن لگو برای مغز این است که باعث افزایش تمرکز می‌شود. هر چه کودک بیشتر در یک فعالیت غوطه ور و «گم شود»، توانایی او برای تمرکز بیشتر می‌شود. کودکان ممکن است فقط ۵ دقیقه با چیزی بازی کنند، اما وقتی بالغ می‌شوند و در فعالیت‌های بازی خود درگیر می‌شوند، زمانی که برای یک فعالیت صرف می‌کنند افزایش می‌یابد. برخلاف زمان تماشای تلویزیون که یک فعالیت غیرفعال است، هر زمان بازی که در آن کودک به طور فعال درگیر تفکر است، تأثیر مثبتی بر رشد تمرکز و توجه او خواهد داشت.

برنامه‌ریزی

یادگیری برنامه‌ریزی مهارتی است که باید مانند هر مهارت دیگری تمرین شود. آیا تا به حال نقاشی یک کودک از خانواده خود را دیده‌اید، جایی که آخرین نفر در گوشه‌ای له می‌شود؟ این نشان‌دهنده توانایی کودک برای برنامه‌ریزی قبل از شروع یک کار، و همچنین مهارت‌های فضایی او هنگام برنامه‌ریزی صفحه یا کارش است. لگو ابزاری عالی برای تمرین داشتن یک برنامه در ذهن و سپس اجرای برنامه است. یک کودک ممکن است با آزمایش لگو شروع کند و متوجه شود که آن‌ها به هم متصل می‌شوند و می‌توانند در یک برج چیده شوند. بعداً، همانطور که مغز آن‌ها رشد می‌کند، آن‌ها شروع به ساختن سازه‌هایی با فکر و قصد خاصی می‌کنند.

دانش رنگ و شکل

یادگیری در مورد رنگ‌ها و اشکال در اوایل کودکی لزوماً نیازی به آموزش مستقیم رنگ‌ها و اشکال ندارد. به سادگی با قرار دادن کودکان در معرض فعالیت‌ها، بازی‌ها و اسباب بازی‌های آموزشی، آن‌ها به طور اتفاقی این مفاهیم را یاد خواهند گرفت. به دست آوردن بسیاری از تجربیات عملی، مانند شکل بلوک‌ها و لگوها در حین بازی، ارزش زیادی دارد.

مهارت‌های اجتماعی

درحالی‌که یادگیری با لگو می‌تواند در حین بازی مستقل رخ دهد، یکی از آموزشی‌ترین چیزها در مورد آن این است که مهارت‌های اجتماعی ایجاد می‌کند. وقتی بچه‌ها چیزی را با هم می‌سازند، یاد می‌گیرند که به اشتراک بگذارند، نظرات دیگران را در نظر بگیرند، به نوبت رفتار کنند، صبور باشند و بازخورد و انتقاد سازنده ارائه کنند (“اگر این کار را انجام دهیم ممکن است خراب شود، چرا آن را به این طریق امتحان نکنیم”). آن‌ها همچنین لذت کار مشترک با یک نفر و همچنین لذت ساده گذراندن وقت با دوستان را تجربه می‌کنند.

رشد عاطفی

بازی با اسباب‌بازی‌های ساختمانی نه تنها یک فعالیت درمانی و استرس‌زا است، بلکه بازی نمادین (یا بازی وانمودی) را نیز تشویق می‌کند. وقتی کودکان درگیر بازی‌های وانمودی با دیگران می‌شوند، به اصطلاح به شیوه‌ای ایمن و سالم «زندگی را به نمایش می‌گذارند».
آن‌ها نقش بازی می‌کنند، صحبت می‌کنند، وانمود می‌کنند که بزرگ هستند و سعی می‌کنند از طریق بازی تمام جنبه‌های زندگی را درک کنند.

مهارت‌های ریاضی اولیه

یکی از دلایلی که لگو برای رشد کودک خوب است این است که به ایجاد یک پایه اولیه برای مفاهیم ریاضی مانند شکل، مفهوم عدد، اندازه گیری و غیره کمک می‌کند. در حین کار با بلوک‌های کوچک، کودکان مفاهیم و اصطلاحات ریاضی مانند: یکی بیشتر یکی کمتر، بلندتر، کوتاه‌تر، کافی نیست، خیلی زیاد، چند عدد مستقیم، زیگزاگ، گرد، لبه ها، به اندازه کافی، و غیره.

استقامت با لگوبازی

استقامت

احساس مصمم بودن برای تکمیل کاری، استقامت کودک را تقویت می‌کند، فعالیتی مانند ساختن سازه نقطه شروع و هدف مطلوبی دارد. تعداد کمی از کودکان راضی می‌شوند که ساخت و ساز خود را نیمه کاره رها کنند، که به آن‌ها انگیزه‌ای برای استقامت می‌دهد. این‌ها تنها دلایلی هستند که لگو برای مغز و رشد کلی شما مفید است.

برای تقویت هوش فرزندان خود با لگو آماده‌اید؟

با تمام انتخاب‌های مجموعه لگو، از کجا شروع می‌کنید؟اشتباه کردن سخت است زیرا همه آن‌ها آموزشی هستند، با این حال، یک مجموعه ساده از Lego  برای کودکان زیر ۴ سال مناسب است و یک مجموعه کلاسیک از آجر لگو برای کودکان بزرگتر تمام چیزی است که شما نیاز دارید. داشتن یک مجموعه معمولی با چند اتصالات اضافی استاندارد آسان‌تر و مفیدتر است که بتوانید هر چیزی را با آن بسازید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید